You are currently viewing Gabinet przyjazny dziecku – profilaktyka próchnicy u dzieci
  • Post category:Profilaktyka

Gabinet przyjazny dziecku – profilaktyka próchnicy u dzieci

Jak kraj długi i szeroki spotykamy wiele akcji, programów, eventów dotyczących profilaktyki próchnicy. Chociażby akcja Polska mówi #aaa organizowanej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS). Czy to dobrze? Czy to dobrze, że jesteśmy kolejnym głosem z wielu?

Statystyki miażdżą. Poważne problemy z zębami posiada 39 procent dzieci w wieku od zera do dwóch lat. W miarę rozwoju młodego człowieka, potem jest już tylko gorzej. W grupie wiekowej trzylatków i pięciolatków odsetek ten podwaja się i sięga osiemdziesięciu procent. Przerażającym jest fakt, że próchnica jest w tym wieku najczęstszym schorzeniem na jakie uskarżają się dzieci.

Próchnica sama w sobie jest tylko początkiem problemów. Dzieci z zaatakowanym uzębieniem uskarżają się na zgrzytanie i ścieranie zębów. Wiele z nich zmaga się z aftami i opryszczką. Lista dolegliwości jest długa i obejmuje choroby jamy ustnej, choroby układu krążenia, chorób nerek, problemów okulistycznych, chorób stawów i tak dalej, i tak dalej.

 Pytanie nasuwa się samo: Gdzie leży źródło problemu? Młody człowiek z racji faktu, że urodził się niedawno i w wielkiej firmie Homo Sapiens, pracuje od niedawna, można by rzec jest na „okresie próbnym”, nie może brać odpowiedzialności za stan swojego uzębienia. Tę odpowiedzialność w dużej mierze ponoszą rodzice. Według dentystów stajemy przed trzema poważnymi problemami.

Pierwszy – dieta Polskich dzieci. Zbyt słodkie produkty, przeplatane różnej maści sokami, które na opakowaniu mają napisane „Bez cukru” w istocie takie nie są.

Drugi – świadomość rodzica. W Polsce nadal pokutuje mit, że mlecznych zębów się nie leczy, a wizyty dzieci powinny się odbywać podobnie jak dorosłego – co pół roku. Nic bardziej mylnego! W efekcie mamy próchnicę stałych zębów, które zostały „zalane” próchnicą wypadającego mleczaka.

Trzeci – dento i rodzico fobia. Rodzic posiada głęboko skrywaną dentofobię. Określenie znane i często używane. Polega na lęku przed dentystą wyniesionym z dzieciństwa. Na potrzeby strony i nasze sparafrazowaliśmy określenie i powstała rodzicofobia. Dotycząca lekarzy, gdyż wszyscy (zarówno lekarze jak i rodzice) uwielbiamy jak osoba trzecia „gapi” nam się na ręce i zadaje tysiące pytań, często ze sobą nie połączonych wynikających z troski więc chaotycznie rzucanych w stronę dentysty. Nerwy należy mieć ze stali oraz wysoki kołnierz (by uniknąć łez, sapania reagujących, na każdą nawet najmniejszą zmianę mimiki na twarzy dziecka rodziców).

Miażdżące statystyki i wnioski z nich wysuwane są jednym z powodów uruchomienia akcji, drugim jest pomysł na kompleksowe zajęcie się problemem.

            Akcja Gabinet Przyjazny Dziecku  jest pokłosiem wieloletniego zaangażowania firmy Arkona w profilaktykę próchnicy jamy ustnej poprzez edukację i kształtowanie wiedzy rodzica jak też stomatologów. Wyrasta bezpośrednio z Akcji Pierwsza Wizyta i jej duch przyświeca wszystkim działaniom podjętym w programie. Nasze działania opierają się kompleksowym zaopiekowaniu się nie tylko dzieckiem i rodzicem, jak również stomatologiem.

 

Dla lekarza program oferuje:

  1. Pakiet lakowanie (https://www.lakowanie.pl/dla-lekarza/)
  2. Szkolenia w zakresie sprawowania opieki nad wymagającym pacjentem oraz produktów firmy Arkona przeznaczonych dla dzieci
  3. Promocję Gabinetu na stronie lakowanie.pl (na stornie widnieje baza gabinetów, które pracują zgodnie z duchem programu Gabinet Przyjazny Dziecku)
  4. Blog poruszający tematy dotyczące zarówno stomatologa jak i rodzica

 

Dla rodzica program oferuje:

  1. Cykl spotkań w placówkach oświaty z rodzicem i dzieckiem, gdzie specjalista w sposób jasny i klarowny wyjaśni, pomoże. Będzie możliwość zadawania pytań nie tylko dotyczących lakowania, które jest zabiegiem promowanym zaraz po szczotkowaniu i regularnych wizytach u dentystów.
  2. Szeroką bazę wiedzy dotyczącą rozwoju uzębienia, porad jak odbyć pierwszą wizytę, na co zwrócić uwagę. Baza tworzona jest w duchu najnowszej wiedzy stomatologicznej jak również z najnowszymi metodami wychowawczymi popartymi badania pedagogicznymi i psychologicznymi. (https://www.lakowanie.pl/blog/)
  3. Listę Gabinetów, na której odnajdą Państwo Gabinet w najbliższej okolicy oferujący usługi w duchu programu. (https://www.lakowanie.pl/lista-gabinetow/)
  4. Stronę oraz profil lakowanie.pl, na których poruszamy najnowsze wiadomości. Mówimy o tematach ważnych z punktu widzenia rodzica, ale również stomatologa.

 

Kilku letnie zmagania zmusiły nas do udoskonalenia programu, liftingu pingwinka i zmian. Miejmy nadzieję, że nas rozwój przyczyni się do zmniejszenia zachorowań, poprawi pracę stomatologów przełamie opór rodziców, pozwoli im zdobyć potrzebną wiedzę.

Pragnęliśmy połączyć tutaj dwie osoby grające w jednej drużynie dentystę i rodzica ponieważ to ich wspólna praca przynosi zamierzone efekty, współpraca wspomnianego tandemu podczas zabiegów czy rutynowej kontroli jest nadrzędnym celem tego miejsca.

Program jest stworzony z myślą o Tobie czytelniku, skorzystaj z niego. Nie zależnie kim jesteś rodzicem, lekarzem czy też dzieckiem. Jesteśmy i rozwijamy się dla Ciebie.