jak-przebiegaSystematyczne i staranne szczotkowanie to łatwy, dostępny i tani sposób ochrony zębów przed próchnicą.

Zęby znajdują się w jamie ustnej. Dorosły człowiek powinien mieć ich 32, wliczając w to zęby mądrości. U dziecka w wieku 3 lat, a więc takiego, któremu wyrżnęły się już wszystkie zęby mleczne, powinno znajdować się ich 20, po 10 w każdej szczęce. Łatwo zaobserwować, że zarówno u dziecka, jak u dorosłego poszczególne zęby różnią się między sobą, a to dlatego, że pełnią różne funkcje. Te, które znajdują się z przodu, a więc jedynki, dwójki i kły mają zaostrzone brzegi, które służą do odgryzania kęsów. Zęby boczne natomiast mają kształt beczułkowaty, a na ich powierzchni znajdują się poprzedzielane głębokimi bruzdami guzki. Taka budowa zębów bocznych ułatwia rozdrabnianie i rozcieranie pokarmu czyli inaczej żucie, a prawidłowa czynność żucia gwarantuje dobre trawienie. Braki w ilości zębów bocznych nie są wprawdzie widoczne, w krótkim czasie prowadzą jednak do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub też skazują człowieka na odżywianie nieapetycznymi papkami. Używanie do rozdrabniania zębów przednich w zastępstwie brakujących, zniszczonych bądź bolesnych zębów bocznych w krótkim czasie prowadzi do ich nadmiernego zużycia, starcia, a nawet rozchwiania, gdyż zęby te nie są przystosowane do takich czynności.

Zepsute lub brakujące w zęby w przedniej części przede wszystkim szpecą i dodają lat. Utrudniają także mówienie. Nie sprzyjają więc nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich, a także wykluczają z wykonywania wielu zawodów. A piękny uśmiech potrafi zdziałać cuda.

Zepsute zęby nie dość że bolą, to jeszcze brzydko pachną, a ponadto –także u dzieci- rozsiewają bakterie do odległych zakątków ciała, takich jak stawy czy serce, powodując groźne w skutkach choroby.

Zepsute lub brakujące zęby to po prostu powód do wstydu. Samodzielne zabiegi higieniczne i profesjonalna profilaktyka w gabinecie stomatologicznym jest dostępna dla każdego i - co należy podkreślić - znacznie tańsza ...i przyjemniejsza niż leczenie.