artykuly-foto-2Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Na jednej wizycie można zalakować jednego lub większą ilość zębów. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy. Pozostałe pozostawia się do obserwacji i ewentualnie zabezpiecza preparatem z fluorem. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, najlepiej na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba ukaże się w buzi dziecka.

Badanie

Dziecko siada na fotelu dentystycznym, który za pomocą przycisków można dowolnie przesuwać w górę, jak i w dół; zupełnie jak na huśtawce. Lekarz dentysta najpierw dokładnie zbada zęby. W tym celu zaświeci lampę i skieruje ją na buzię dziecka. Następnie używając lusterka dokładnie ogląda zęby i delikatnie dotyka je za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zgłębnikiem.

Oczyszczanie

Jeśli ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, lekarz dentysta delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki, która wygląda zupełnie jak elektryczna szczoteczka do zębów, tylko że jest dużo dużo mniejsza. Można poczuć delikatne łaskotanie, kiedy lekarz będzie jej używał, słychać również słabe wibracje. Następnie zęba starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki.

Wytrawianie

Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosi się odrobinę wytrawiacza, preparatu, który ułatwi umocowanie laku w szczelinie zęba. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz dokładnie spłukuje się i ponownie osusza powierzchnię zęba.

Lakowanie

Po takim przygotowaniu ząb jest gotowy do lakowania. Teraz dziecko może wybrać swój ulubiony kolor. Lak znajduje się w specjalnym pojemniczku, który wyglądem przypomina małą kolorową strzykawkę. Zagięta końcówka nie jest jednak ostra, a zbliżenie jej do powierzchni zęba nie jest wcale odczuwalne. Preparat umieszcza się we właściwym miejscu zęba i za pomocą specjalnego instrumentu delikatnie go rozprowadza po całej długości bruzdy. Dzięki takim działaniom, lak, który ma konsystencję półpłynną, znajdzie się w każdej, nawet najmniejszej szczelince zęba.

Naświetlanie

Po umieszczeniu laku na powierzchni zęba i rozprowadzeniu go po wszystkich szczelinach, lak naświetla się specjalną lampą, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów. W wyniku naświetlania lak stanie się twardy, i zablokuje drogę bakteriom, co skutecznie ochroni ząb przed próchnicą

Kontrola

Na końcu lekarz dentysta sprawdzi, czy lak nie przeszkadza w zwarciu zębów. Teraz można przepłukać buzię i odtąd cieszyć się zdrowym uśmiechem. Lakowanie trwa zaledwie kilka minut, a zęby ma się przez całe życie. Lakowanie to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie zębów bocznych przed próchnicą. Warto pomyśleć o dobrej profilaktyce.

Lak szczelinowy to specjalny preparat, który wykorzystuje się w lakowaniu zębów. Znajduje się w małym pojemniczku, który wyglądem przypomina miniaturową strzykawkę. Nie ma jednak ostrego zakończenia, a zagięta końcówka ułatwia jedynie umieszczenie laku we właściwym miejscu.

Lak najpierw nanosi się go na powierzchnię zęba, praktycznie jej nie dotykając. Następnie delikatnie i dokładnie rozprowadza we wszystkich naturalnych bruzdach i szczelinach zęba. Po naświetleniu specjalną lampą, lak, który ma konsystencję półpłynną, stanie się twardy, a ząb „idealnie gładki". Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.

Lakowanie może być wykonane bezpłatne, a dziecko może wybrać jeden z wielu kolorów:

kolory-lakow

Lakowaniu poddaje się kolejno wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat czyli w momencie ukazania się pierwszej szóstki. Lakowanie zębów mlecznych można wykonać już u 2-3-latka. Lakowanie wykonuje się wyłącznie na zębach zdrowych, dlatego też, aby mieć pewność, że ząb nie jest zarażony próchnicą, na wizytę do dentysty najlepiej udać się od razu po ukazaniu się zęba w buzi dziecka.

artykuly-foto-3Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa. Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej dowiesz się na www.pierwszawizyta.pl. Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka. Lakowanie zębów nie boli, a chore zęby? Owszem, i to bardzo.

Nowo wyrżnięte zęby zawierają mało składników mineralnych, co czyni je szczególnie podatnymi na próchnicę. Ponad połowa dzieci w wieku 2-4 lat już ją ma! Lakowanie zębów mlecznych z powodzeniem można wykonać u 2-3-latka Jest to zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny, dodatkowo pozostawiający w świadomości dziecka pozytywne skojarzenia z pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mleczne zęby, gdy są chore, bolą tak samo, jak stałe, a sam proces próchniczy przebiega w nich znacznie szybciej niż w zębach stałych. Łatwiej tu o uogólnione zakażenie, a spuchnięty i płaczący maluch ściśnie za serce każdego rodzica. Zepsute zęby mleczne stają się źródłem próchnicy dla wyrzynających się zębów stałych, mają także wpływ na ich formowanie. Łatwo temu zapobiec wykonując zawczasu lakowanie.

Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego, a następnie kontynuuje w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek. Lakowaniu poddaje się więc kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Dobrze zatem raz w miesiącu zajrzeć do buzi dziecka i sprawdzić, czy są już czy jeszcze ich nie ma. Nie zapominajmy również, że próchnica jest chorobą zaraźliwą. Jeśli więc w buzi dziecka znajdują się chore zęby mleczne, próchnica z łatwością przeniesie się na zęby stałe. Lakując zęby stałe, odcinamy drogę obecnym już w buzi bakteriom do tych miejsc, które są najbardziej podatne na próchnicę. 

Kontroli szczelności laku przeprowadza się dwa razy w roku w czasie zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym.


Gdzie Lakować


lakowanie-zab

 W Polsce 9 na 10 dzieci ma próchnicę.

Budowa zębów bocznych, niestety, sprzyja jej rozwojowi. Głębokie bruzdy, które naturalnie znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych oraz wnikanie i namnażanie się w nich bakterii. Szczeliny te są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki, więc, mimo codziennego szorowania, miejsca te nie mogą być skutecznie oczyszczone.

Szkliwo, które stanowi naturalną barierę dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na innych powierzchniach zęba. Dodatkowo nowo wyrżnięte zęby zawierają mniej składników mineralnych, są więc szczególnie narażone na jej rozwój.

Prawidłowa higiena i racjonalna dieta nie są więc wystarczające, aby ochronić ząb. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych jest więc ich lakowanie. Uszczelnienie bruzd izoluje je od wyżej wymienionych niekorzystnych czynników, które mogą wywołać próchnicę, a ponadto fluor zawarty w laku wzmacnia zęby.