artykuly-foto-2Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Na jednej wizycie można zalakować jednego lub większą ilość zębów. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy. Pozostałe pozostawia się do obserwacji i ewentualnie zabezpiecza preparatem z fluorem. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, najlepiej na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba ukaże się w buzi dziecka.

Badanie

Dziecko siada na fotelu dentystycznym, który za pomocą przycisków można dowolnie przesuwać w górę, jak i w dół; zupełnie jak na huśtawce. Lekarz dentysta najpierw dokładnie zbada zęby. W tym celu zaświeci lampę i skieruje ją na buzię dziecka. Następnie używając lusterka dokładnie ogląda zęby i delikatnie dotyka je za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zgłębnikiem.

Oczyszczanie

Jeśli ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, lekarz dentysta delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki, która wygląda zupełnie jak elektryczna szczoteczka do zębów, tylko że jest dużo dużo mniejsza. Można poczuć delikatne łaskotanie, kiedy lekarz będzie jej używał, słychać również słabe wibracje. Następnie zęba starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki.

Wytrawianie

Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosi się odrobinę wytrawiacza, preparatu, który ułatwi umocowanie laku w szczelinie zęba. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz dokładnie spłukuje się i ponownie osusza powierzchnię zęba.

Lakowanie

Po takim przygotowaniu ząb jest gotowy do lakowania. Teraz dziecko może wybrać swój ulubiony kolor. Lak znajduje się w specjalnym pojemniczku, który wyglądem przypomina małą kolorową strzykawkę. Zagięta końcówka nie jest jednak ostra, a zbliżenie jej do powierzchni zęba nie jest wcale odczuwalne. Preparat umieszcza się we właściwym miejscu zęba i za pomocą specjalnego instrumentu delikatnie go rozprowadza po całej długości bruzdy. Dzięki takim działaniom, lak, który ma konsystencję półpłynną, znajdzie się w każdej, nawet najmniejszej szczelince zęba.

Naświetlanie

Po umieszczeniu laku na powierzchni zęba i rozprowadzeniu go po wszystkich szczelinach, lak naświetla się specjalną lampą, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów. W wyniku naświetlania lak stanie się twardy, i zablokuje drogę bakteriom, co skutecznie ochroni ząb przed próchnicą

Kontrola

Na końcu lekarz dentysta sprawdzi, czy lak nie przeszkadza w zwarciu zębów. Teraz można przepłukać buzię i odtąd cieszyć się zdrowym uśmiechem. Lakowanie trwa zaledwie kilka minut, a zęby ma się przez całe życie. Lakowanie to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie zębów bocznych przed próchnicą. Warto pomyśleć o dobrej profilaktyce.