artykuly-foto-3Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa. Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej dowiesz się na www.pierwszawizyta.pl. Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka. Lakowanie zębów nie boli, a chore zęby? Owszem, i to bardzo.

Nowo wyrżnięte zęby zawierają mało składników mineralnych, co czyni je szczególnie podatnymi na próchnicę. Ponad połowa dzieci w wieku 2-4 lat już ją ma! Lakowanie zębów mlecznych z powodzeniem można wykonać u 2-3-latka Jest to zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny, dodatkowo pozostawiający w świadomości dziecka pozytywne skojarzenia z pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mleczne zęby, gdy są chore, bolą tak samo, jak stałe, a sam proces próchniczy przebiega w nich znacznie szybciej niż w zębach stałych. Łatwiej tu o uogólnione zakażenie, a spuchnięty i płaczący maluch ściśnie za serce każdego rodzica. Zepsute zęby mleczne stają się źródłem próchnicy dla wyrzynających się zębów stałych, mają także wpływ na ich formowanie. Łatwo temu zapobiec wykonując zawczasu lakowanie.

Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego, a następnie kontynuuje w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek. Lakowaniu poddaje się więc kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Dobrze zatem raz w miesiącu zajrzeć do buzi dziecka i sprawdzić, czy są już czy jeszcze ich nie ma. Nie zapominajmy również, że próchnica jest chorobą zaraźliwą. Jeśli więc w buzi dziecka znajdują się chore zęby mleczne, próchnica z łatwością przeniesie się na zęby stałe. Lakując zęby stałe, odcinamy drogę obecnym już w buzi bakteriom do tych miejsc, które są najbardziej podatne na próchnicę. 

Kontroli szczelności laku przeprowadza się dwa razy w roku w czasie zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym.