Lak szczelinowy to specjalny preparat, który wykorzystuje się w lakowaniu zębów. Znajduje się w małym pojemniczku, który wyglądem przypomina miniaturową strzykawkę. Nie ma jednak ostrego zakończenia, a zagięta końcówka ułatwia jedynie umieszczenie laku we właściwym miejscu.

Lak najpierw nanosi się go na powierzchnię zęba, praktycznie jej nie dotykając. Następnie delikatnie i dokładnie rozprowadza we wszystkich naturalnych bruzdach i szczelinach zęba. Po naświetleniu specjalną lampą, lak, który ma konsystencję półpłynną, stanie się twardy, a ząb „idealnie gładki". Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.

Lakowanie może być wykonane bezpłatne, a dziecko może wybrać jeden z wielu kolorów:

kolory-lakow

Lakowaniu poddaje się kolejno wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat czyli w momencie ukazania się pierwszej szóstki. Lakowanie zębów mlecznych można wykonać już u 2-3-latka. Lakowanie wykonuje się wyłącznie na zębach zdrowych, dlatego też, aby mieć pewność, że ząb nie jest zarażony próchnicą, na wizytę do dentysty najlepiej udać się od razu po ukazaniu się zęba w buzi dziecka.