artykuly-fotoPiękny uśmiech potrafi zdziałać cuda. Zepsute zęby zaś utrudniają życie; bolą, brzydko pachną i wykluczają z życia społecznego. Zdrowe zęby są wynikiem regularnego wykonywania prostych czynności. Warto pamiętać, że szczotkowanie i lakowanie zębów w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Szczotkowanie pozwala w znacznej części usunąć resztki pokarmowe i bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy.

Większość osób myje zęby... zazwyczaj jednak za krótko, niedbale i niesystematycznie, dlatego też nie przynosi ono spodziewanych efektów. Regularne szczotkowanie warto rozpocząć w chwili pojawienia się pierwszych zębów czyli jeszcze przed pierwszym rokiem życia. Maluszka dobrze wyręczyć w tej czynności, ale już 2- 4 latka warto zachęcać do samodzielnego działania. Dziecko z pomocą rodzica dobrze poradzi sobie takim zadaniem, a dodatkowo czynność ta szybko stanie się dobrym nawykiem.

Aby szczotkowanie było skuteczne musi być staranne i systematyczne. Młodsze i starsze dzieci trzeba więc stale kontrolować. Najlepiej od początku przyzwyczaić dziecko do regularnego używania szczotki: rano po śniadaniu i wieczorem przed położeniem się do łóżka. Z czasem warto zachęcać dziecko do szczotkowania zębów także w ciągu dnia po innych posiłkach, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. 2 - 3 minuty to czas, jaki jest potrzebny na dokładne oczyszczenie wszystkich zębów, a tylko takie przyniesie spodziewane efekty. Zdrowe zęby są zatem w dużym stopniu wynikiem starannego i regularnego szczotkowania, które jest najłatwiej dostępnym i najtańszym środkiem ochrony zębów przed próchnicą. Warto pamiętać, że prawidłowa higiena i racjonalna dieta nie są wystarczające, aby całkowicie uchronić nas przed próchnicą, gdyż budowa zębów bocznych sprzyja jej rozwojowi.

Najskuteczniejszą formą profilaktyki próchnicy zębów bocznych jest ich lakowanie.