NFZ refunduje zabezpieczenie bruzd zębów szóstych lakiem szczelinowym do ukończenia siódmego roku życia. Oznacza to, że w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ lakowanie szóstek czyli czterech zębów trzonowych można wykonać bezpłatnie, pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło siódmego roku życia.

W gabinetach prywatnych ceny wahają się od 35zł do 55zł w zależności od rejonu kraju. Tyle też trzeba zapłacić za lakowanie pozostałych zębów. Nie jest to duża kwota, zważywszy, że ceny wypełnień wahają się od 80zł do 200zł, a każde - nawet najlepsze wypełnienie po jakimś czasie zużywa się i trzeba je wymienić na nowe, ponownie płacąc co najmniej taką sama kwotę.

Lakowanie trwale zabezpiecza ząb przez próchnicą. Trwa kilka minut, jest więc dostępne nawet dla małych dzieci, które nie mają tyle cierpliwości, co dorośli pacjenci. Ponadto dziecko ma możliwość zdecydowania o kolorze laku, co czyni zabieg szczególnie atrakcyjnym. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne, nie pozostawia zatem w świadomości dziecka przykrych doznań, jakie zawsze idą w parze z borowaniem zębów. Lakowanie chroni zęby przed próchnicą, a dziecko przed bólem, który nieuchronnie towarzyszy zepsutym zębom.